دوره 15، شماره 5: 1398

تبدیل حرکات انسانی به یک نقاشی مفهومی بر اساس موسیقی با کمک سیستم ثبت حرکت

مرجان بهروزپور باغمیشه, فاطمه رضایی, آیلار فاخریان, یونس سخاوت

DOI: 10.22122/jrrs.v15i5.3471

چکیده


مقدمه: ثبت حرکات به وسیله دستگاه Motion Capture، موضوعی است که در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری قرار گرفته است و از آن در موارد مختلفی همچون بهبود عملکرد بیماران مبتلا به مشکلات حرکتی، افزایش انگیزه و خلاقیت کاربران استفاده‌ می‌شود. همچنین، می‌توان از این صنعت در فیلمبرداری و ساخت انیمیشن‌های دو و سه ‌بعدی بهره برد. استفاده از دستگاه Motion Capture برای بالا بردن خلاقیت و قدرت تفکر بسیار مناسب است. هدف از انجام پژوهش حاضر، بهره‌گیری از دستگاه Motion Capture برای تبدیل حرکات خلاقانه انسانی با کمک موسیقی به یک نقاشی مفهومی بود.

مواد و روشها: برای بومی‌سازی فرایند مورد نظر، از آلبوم موسیقی هفتواد مسعود نکویی و بخش اول این آلبوم به نام مقدمه استفاده گردید تا در نهایت، بتوان این موسیقی را با کمک دستگاه Motion Capture، به یک نقاشی خلاقانه و مفهومی تبدیل نمود. کاربران پس از شنیدن موسیقی مورد نظر، به انجام حرکات موزون خلاقانه مفهومی پرداختند. سپس این حرکات با کمک نرم‌افزار Unity و با در نظر گرفتن براش‌های مختلف برای هر اندام (مغز، دست، پا) و نشان دادن منطق‌های مختلف این اندام‌ها، در نهایت یک نقاشی مفهومی و خلاقانه ایجاد کرد.

یافته‌ها: رنگ قرمز همراه با براش تعریف شده برای آن، به منظور تعریف پاها و رنگ آبی با براشی متفاوت‌تر از قبل (ریزتر و متراکم تر) به منظور نمایش عقل و منطق و دور بودن از احساسات استفاده شد. در ادامه، براشی به شکل خط ممتد و قرمز برای نمایش تضاد میان احساسات و قلب با عقل و منطق مورد استفاده قرار گرفت و در نهایت، از براش سبز رنگ به منظور نمایش دست‌ها که با عقل و منطق همراهی می‌کنند، استفاده گردید.

نتیجه‌گیری: از تصویر و یا همان نقاشی نهایی می‌توان به مفهوم موسیقی مورد نظر و حرکات مفهومی و خلاقانه کاربر به خوبی پی برد.


تمام متن:

XML

ارجاعات

  • در حال حاضر ارجاعی نیست.


Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 Unported License which allows users to read, copy, distribute and make derivative works for non-commercial purposes from the material, as long as the author of the original work is cited properly.