دوره 15، شماره 6: 1398

طراحی و ارایه بازی‌های چهارگانه توان‌بخشی مجموعه مچ و ساعد

زهرا مرادی شهربابک, زهرا نصر اصفهانی, حامد گروسی, زهرا سادات رضائیان

DOI: 10.22122/jrrs.v15i3.3456

چکیده


مقدمه: بازی‌های واقعیت مجازی از جمله استراتژی‌های توان‌بخشی به شمار می‌رود که ضمن اثربخشی، برای فرد جذاب است و انجام حرکات به شکل صحیح را تسهیل و تشویق می‌کند. در پژوهش حاضر، چهار بازی واقعیت مجازی برای تشویق حرکات مجموعه مچ دست و ساعد طراحی گردید و مورد بررسی اولیه قرار گرفت.

مواد و روش‌ها: بازی‌ها با استفاده از دستگاه Leap Motion که یک دستگاه کوچک غیر لمسی با قدرت تفکیک مکانی مناسب می‌باشد، طراحی شد. دوربین‌ها وظیفه تشخیص عمق و فاصله دست از دستگاه و حسگرهای مادون ‌قرمز وظیفه تشخیص حرکات دست را داشتند. با هدف تعیین میزان جذابیت بازی برای مبتلایان به اختلالات نورون حرکتی فوقانی، سه فرد 18 تا 41 ساله از میان مراجعه‌کنندگان به بخش فیزیوتراپی مرکز آموزشی- درمانی الزهرا (س)، به صورت تصادفی انتخاب شدند.

یافته‌ها: کارامدی بازی‌ها به تأیید متخصصان فیزیوتراپی رسید. سه بازی در مراحل اولیه توان‌بخشی برای هر سه بیمار قابل اجرا بود. یک بازی نیز به دلیل پیچیدگی حرکت مورد نیاز، امکان استفاده در مراحل اولیه توان‌بخشی را نداشت.

نتیجه‌گیری: چهار بازی طراحی شده حرکات اصلی مورد نیاز، خودمراقبتی لازم را برای فعالیت‌های روزمره دارد و به نظر می‌رسد برای استفاده‌کنندگان جوان‌تر جذاب باشد.


ارجاعات

  • در حال حاضر ارجاعی نیست.


Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 Unported License which allows users to read, copy, distribute and make derivative works for non-commercial purposes from the material, as long as the author of the original work is cited properly.