ساب میشن

ساب میشن آن لاین

قبلا نام کاربری و رمز عبور برای مجله پژوهش در علوم توانبخشی داشته اید?
رفته به صفحه ورودی

آیا احتیاج به یک نام کاربری و رمز عبور دارید؟
به صف ثبت نام بروید

ثبت نام و ورود به سایت برای ساب میت کردن مقاله و چک کردن وضعیت آن لازم است

 

راهنمای نویسندگان

 
راهنماي نویسندگان در تهيه و ارسال دستنوشته به مجله

نشريه پژوهش در علوم توانبخشي، مجله علمي ـ پژوهشي وابسته به دانشكده علوم توانبخشي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان است. اين نشريه در قالب دوماهنامه تمام الکترونیک (Online) فارسي ـ انگلیسی در برگيرنده مقالات مرتبط با شاخه هاي علوم توانبخشي است. این مقالات باید به درک بهتر مکانیسم بروز، پاتوژنز، روند پیشرفت و پیش آگهی مشکلات سیستم های عصبی ـ عضلانی ـ اسکلتی کمک نمایند و یا در ارتباط با دست آوردهای جدید ارزیابي، تشخیص و درمان و روش های توانبخشی می باشد.

مجله پژوهش در علوم توانبخشي فعالیت خود را در زمستان سال 1384 آغاز نمود و در سال 1390 موفق به کسب رتبه علمی ـ پژوهشی از کمیسیون نشریات وزارت بهداشت گردید. بر اساس آخرين رتبه بندي كميسيون نشريات علوم پزشكي در سال 1391، این مجله برترین درجه علمی را در میان نشريات علمي ـ پژوهشي توانبخشي به‌دست آورد.

این مجله اطلاعات دست اول و کاربردی تحقیقاتی و بالینی در زمینه علوم توانبخشي شامل مطالعات تحقيقاتي اصيل پايه و كاربردي (Original Basic/Applied Research)، مطالعات مروري (Systemic or Narrative Reviews)، گزارش ها و  مطالعات موردي (Case Studies, Case Serries & Single Subject Studies)، نامه ها (Letter to Editor) و ارتباطات كوتاه و نكات تكنيكي نقد علمي مقالات چاپ شده (Educational or Theoretical Debate Articles) گزارشات كوتاه (Brief Report)، مكاتبات علمي با صاحبنظران در رشته مورد نظر و يا خلاصه اي از كتب منتشر شده (Book Review)را در اختیار مخاطبان خود قرار می دهد. دستنوشته های ارسالی باید حاوی اطلاعات اصیل بوده و به هیچ عنوان تمام، یا قسمتی از آن شامل جدول، نمودار و ...قبلا در مجله دیگری به چاپ نرسیده باشد یا در حال بررسی در مجله دیگری نباشد. در اینصورت دستنوشته ارسال شده در اسرع وقت مورد داوري قرار گرفته و نتايج داوري براي نويسنده مسئول ارسال مي گردد.

جامعه مخاطب مجله پژوهش در علوم توانبخشی شامل دانشجويان و متخصصین رشته هاي علوم توانبخشي اعم از فيزيوتراپي، ارتوپدي فني، گفتاردرماني، شنوایی شناسی، شنوايي سنجي، بينايي سنجي و كاردرماني در مقاطع مختلف، علوم ورزشي، تربيت بدني و بيومكانيك سيستم عضلاني ـ اسكلتي، متخصصین طب فيزيكي و توانبخشي، متخصصين رشته هاي پزشکی مانند ارتوپدي، روماتولوژی، نورولوژي، جراحی اعصاب، قلب و عروق و تنفس و...، پرستاران توانبخشي و ساير حرفه هاي مرتبط جزء است و مقالات آن در پايگاه هاي علمي متعدد از جمله سازمان بهداشت جهانی[1]، نمایه جهان اسلام[2]، پایگاه اطلاعات علمی[3]، بانک اطلاعات نشریات کشور[4] و پایگاه نشریات ادواری ایران[5]، نمایه شده است و در موتور جستجوی Google Scholar (http://scholar.google.com) قابل بازیابی می باشد. از علاقمندان، محققين و صاحبنظران محترم رشته هاي توانبخشي و ساير رشته هاي مرتبط دعوت می شود دستنوشته خود را به صورت الکترونیکی به این دوماهنامه ارسال نمايند. دسترسی به متن کامل کلیه مقالات منتشر شده توسط مجله پژوهش در علوم توانبخشی رایگان می باشد که از مردادماه سال 1397، این دسترسی به زبان انگلیسی نیز فراهم شد.

مواردی که قبل از ارسال دستنوشته باید در نظر داشته باشید

1.       انتشار مجدد یا اضافه

منظور از انتشار مجدد (Duplicate) یا اضافه (Redundant) انتشار دستنوشته ای است که دقیقاً یا تاحدود زیادی با یک مقاله منتشره شده از همان تیم نویسندگان همپوشانی دارد. این عمل یک تخلف اخلاقی محسوب می شود و در تمام مراجع صاحب صلاحیت داخلی و خارجی محکوم می باشد. این مسأله درصورتیکه دستنوشته پس از رد در یک مجله به مجله دیگری ارسال شود مطرح نمی گردد بلکه مربوط به زمانی است که تمام، یا قسمتی از متن دستنوشته با اطلاعات اساسی آن قبلاً به انتشار رسیده باشد. همچنین این مسأله در مورد انتشار چکیده یا پوستر چکیده دستنوشته در مجامع علمی و در کتابچه های خلاصه مقالات آنها نمی باشد. بنابراین لازم است تیم نویسندگان هرنوع انتشار پیشین متن دستنوشته را به طور شفاف و دقیق به اطلاع تیم سردبیری برساند و یک نسخه از آنها را همراه با دستنوشته ارسال شده به دفتر مجله ارسال نماید تا تیم سردبیری بتواند درمورد دستنوشته جدید تصمیم مناسبی اخذ نماید.

در صورت عدم اطلاع رسانی به روش فوق تیم سردبیری در هرزمانی از فرآیند داوری که متوجه وقوع این مسأله توسط تیم نویسندگان گردد حق دارد متناسب با قوانین داخلی مجله و اصول اخلاق در انتشار آثار علمی طبق دستورالعمل کشوری اخلاق در انتشار آثار علوم پزشکی و کمیته اخلاق در انتشارات Committee of Publication Ethics (COPE) عمل نماید. در این موارد حداقل مجازات قابل اجرا برای تیم نویسندگان رد کامل و بدون قید دستنوشته خواهد بود.

این راهنما براساس آخرین نسخه دستورالعمل یکسان سازی دستنوشته های ارسالی به مجلات بیومدیکال (Uniform Requirements for Manuscripts Submitted to Biomedical Journals) منتشر شده توسط کمیته بین المللی سردبیران نشریات علوم پزشکی در سال 2007 در شهر ونکور کانادا (http: //www.icmje.org/#privacy) تنظیم شده است.

2.      انتشار به زبان دوم

 • با توجه به قانوني بودن انتشار يک مقاله به بیش از یک زبان و نیز دوزبانه بودن مجوز انتشار مجله پژوهش در علوم توانبخشی، از مردادماه سال 1397، دسترسی به متن کامل مقالات منتشر شده در این مجله به زبان انگلیسی نیز فراهم شد. براین اساس، مقالات منتشر شده در مجله پژوهش در علوم توانبخشی قابل انتشار به زبان انگلیسی در مجله دیگری نمی باشند
 • مجله پژوهش در علوم توانبخشي هيچ گونه تعهدي براي استمهال مقالات تا زمان انتشار آنها در مجلات خارجي ندارد و هر مقاله اي كه در مجله تأييد چاپ شود در اولويت انتشار در اولين شماره ممكن قرار خواهد گرفت
 • اگر نسخه انگليسي مقاله قبل از ارسال به دفتر مجله پژوهش در علوم توانبخشي چاپ شده باشد، نویسنده مسئول موظف است اين نکته را در زمان ارسال دستنوشته به دفتر مجله متذکر شود. این مقالات قابل بررسی و انتشار در مجله پژوهش در علوم توانبخشی نمی باشند.
 • اگر در طي فرآيند داوري مقاله اي، مجله پژوهش در علوم توانبخشي از انتشار آن مقاله در يک مجله انگليسي زبان آگاه گردد، دستنوشته مذکور بلافاصله و به دليل عدم صداقت گروه نويسندگان از دور داوري خارج و تمام اعضای تیم نویسندگان در لیست سیاه مجله وارد می شوند.
 • ·       براساس مصوبه هیأت امنای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، مقالات منتشر شده در هریک از مجلات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نمی توانند به زبان دیگر در این دانشگاه منتشر شوند. به عبارتی در صورت انتشار یک مقاله توسط مجلات فارسی زبان این دانشگاه، نسخه انگلیسی آن مقاله نمی تواند توسط مجلات انگلیسی زبان همین دانشگاه منتشر گردد

3.     رعایت حقوق شخصی بیماران

اطلاعات شخصی و تصویر شرکت کنندگان در مطالعات بدون اخذ رضایتنامه کتبی از آنها (یا وکیل یا قیم قانونی ایشان) نمی تواند توسط تیم نویسندگان فاش گردد. درصورتیکه به دلایل علمی نیاز باشد این اطلاعات به هر صورتی فاش گردد لازم است یک نسخه از دستنوشته نهایی قبل از ارسال به دفتر مجله به تأیید فرد (یا وکیل یا قیم قانونی وی) برسد. همچنین پوشاندن چهره یا چشمان افراد در تصاویر به منظور جلوگیری از شناسایی شدن ایشان ضروری است. نویسندگان حق ندارند اطلاعات علمی جمع آوری شده از افراد را به هر دلیلی تغییر دهند و ملزم به رعایت صداقت در گزارش خود می باشند. نویسندگان باید اطمینان حاصل کنند که شرکت کنندگان در مطالعه ایشان قابل شناسایی نیستند و درصورتیکه به هردلیل از این فرآیند مطمئن نیستد از ایشان رضایتنامه رسمی کتبی دریافت کنند. به عنوان مثال پوشاندن چشمهای فرد در تصویر ممکن است برای غیرقابل شناسایی ماندن وی کافی نباشد.

4.      موارد اخلاقی

مجله پژوهش در علوم توانبخشی با پیروی از دستورالعمل های کمیته اخلاق در انتشارات (COPE) در برخورد با هرنوع تخلف اخلاقی در ارائه و انتشار دستنوشته ها از قوانین این کمیته تبعیت می کند. همچنین این مجله از دستورالعمل یکسان سازی دستنوشته های ارسالی به مجلات بیومدیکال، راهنمایی کشوری اخلاق در انتشار آثار علوم پزشکی و معاهده تهران، که در وبسایت مجله قابل مشاهده می باشد، پیروی می نماید. مطالعاتی که بر روی نمونه های انسانی یا حیوانی انجام شده اند باید با معاهده هلسینکی ( http: //www.wma.net/en/30publications/10policies/b3/index.html) همخوانی داشته باشند

تذکر بسیار مهم: به دلیل قانون منع مداخله افراد غیر متخصص در درمان، مقالات مداخله ای تنها در صورتی قابلیت بررسی و انتشار در مجله پژوهش در علوم توانبخشی را دارند که نویسنده مسئول آنها متخصص یکی از رشته های بالینی علوم پزشکی یا پیراپزشکی باشد و منع حقوقی اقدام درمانی نداشته باشد.

5.     تعارض منافع

کلیه نویسندگان دستنوشته باید هرنوع تعارض منافع خود شامل موارد مالی، سیاسی، دانشگاهی و یا شخصی را که به صورت بالقوه بتواند بر تحلیل آنها از نتایج مطالعه یا نحوه ارائه نتایج تأثیر بگذارد صادقانه اعلام نمایند

6.      سرقت ادبی

نویسندگان نمی توانند اطلاعات، متن یا تصویر منتشر شده توسط سایر محققان در قالب گزارش، مقاله، کتاب و... را بدون ارجاع صحیح و بدون کسب اجازه رسمی از مالک حقوقی آن در دستنوشته خود مورد استفاده قرار دهند. مجله پژوهش در علوم توانبخشی با دسترسی به نرم افزار های بررسی سرقت ادبی فارسی و انگلیسی با موارد تخلف در این زمینه مطابق مقرارت COPE، دستورالعمل یکسان سازی دستنوشته های ارسالی به مجلات بیومدیکال، راهنمایی کشوری اخلاق در انتشار آثار علوم پزشکی و معاهده تهران برخورد خواهد نمود.

7.     رعایت قوانین کپی رایت

 • متن کامل دستنوشته و یا بخشی از آن نباید پیش از ارسال به دفتر مجله در هيچ مجله داخلي يا بين المللي ديگري چاپ شده و یا با همين عنوان در هيچ كنفرانس يا مجمع علمي ديگري ارائه گرديده باشد یا تحت بررسي قرار داشته باشد.
 • هيچکدام از اطلاعات اساسي، جداول، نمودارها و تصاوير دستنوشته نباید پيش از اين در هيچ مجله داخلي يا بين المللي ديگر چاپ شده یا در هيچ مجله يا همايش داخلي يا بين المللي ديگري تحت بررسي قرار داشته باشد
 • متن کامل دستنوشته و یا بخشی از آن و یا هيچکدام از اطلاعات اساسي، جداول، نمودارها و تصاوير دستنوشته نباید تا اعلام نظر نهايي شوراي سردبیری مجله پژوهش در علوم توانبخشي به هيچ مجله ديگري ارسال گردد.
 • در صورت استفاده از تصاوير ارائه شده در ساير منابع از قبيل وب سايت ها،كتاب يا مقالات ساير محققان، به محل تهيه تصوير ارجاع داده و كسب اجازه از نويسنده مربوطه ذكر شود. همچنين لازم است كپي مكاتبه با نويسنده جهت كسب اجازه، به عنوان ضميمه دستنوشته ارسال گردد.
 • مجله پژوهش در علوم توانبخشي اين حق را دارد كه مقالات تأييد شده توسط داوران را در صورت عدم انصراف در چهارچوب بند 8 این دستورالعمل نويسنده و عدم وجود هر نوع مغايرت در نكات فوق، به چاپ برساند.

8.     انصراف از بررسی دست نوشته

تیم نویسندگان می تواند حداكثر ظرف 10 روز از تاريخ ارسال دستنوشته، انصراف خود از ادامه روند بررسی دستنوشته را به صورت كتبی به سردبير مجله اعلام نماید در غیراینصورت دستنوشته مراحل داوری را تا اعلام نظر نهایی توسط سردبیر طی خواهد نمود.

تبصره 1. اعلام انصراف تیم نویسندگان از انتشار دستنوشته خود پس از آگاهی از هزینه انتشار (پس از تکمیل فرآیند داوری دست نوشته) امکان پذیر نمی باشد. تیم نویسندگان موظف است قبل از ارسال دستنوشته، قوانین مالی مجله را به دقت مطالعه نماید. ارسال تعهدنامه های پرداخت هزینه انتشار و مابه تفاوت هزینه انتشار سریع به مفهوم موافقت تیم نویسندگان با پرداخت این هزینه ها می باشد.

تبصره 2. با اذعان به خطاهای انسانی، در صورت عدم رعایت زمان داوری سریع در مجله به علت تأخیر داوران، دستنوشته علی رغم درخواست بررسی سریع در زمان ارسال به دفتر مجله، با هزینه عادی منتشر خواهد شد. وقوع این مسأله حقی برای نویسندگان در راستای انصراف از بررسی دستنوشته خود ایجاد نمی کند مگر آنکه در زمان اعلام انصراف، پاسخی از هیچ یک از داوران دستنوشته در اختیار نویسنده قرار داده نشده باشد و نظرات داوران به نویسندگان منعکس نشده باشد.  

9.      بررسی دستنوشته متعلق به اعضای هیأت تحریریه

کلیه دستنوشته هایی که توسط اعضای هیأت تحریریه مجله ارسال می شوند با رعایت کلیه قوانین مالی و زمانی ذکر شده برای سایر دستنوشته ها وارد فرآیند داوری همتایان خواهد شد. تیمی متشکل از 5 نفر از اعضای هیأت تحریریه در یک جلسه مخفی داوران تعیین خواهند کرد و صحت انجام فرآیندها تحت نظارت نماینده ای از هیأت تحریریه خواهد بود در این جلسه حضور نداشته است و از نویسندگان دستنوشته بی اطلاع است.

نویسندگان لازم است به دستورالعمل انتشار مقاله توجه نمایند و به علاوه دستورالعمل های مخصوص به نوع هر نوع مقاله را نیز در نظر داشته باشند. بديهي است عدم رعايت اصول ذكر شده موجب عدم پذيرش و يا تأخير در مراحل بررسي علمي، چاپ و انتشار مقالات دريافتي خواهد گرديد

قوانین مالی مربوط به ارسال و داوری دست نوشته

پیرو مصوبه هیأت امنای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان قوانین مالی در مورد فرآیند دریافت و بررسی مقالات در مجلات فارسی زبان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از ابتدای دی ماه سال 1394 اعمال و در تیرماه 1397 بازبینی شد. مجموعه این قوانین به شرح زیر می باشد

ـ نحوه پرداخت: کلیه وجوه پرداختی باید به صورت الکترونیک یا دستی به شماره حساب 4975761007 (شبا 1007 7576 0049 0000 2000 5801) نزد بانك ملت به نام دانشگاه علوم پزشکی اصفهان وايز و سند آن اسكن و در زمان ارسال دستنوشته همراه با سایر مدارک مورد نیاز در بخش فایلهای ضمیمه ارسال شود. لازم است در زمان واريز شماره شناسه مجله (1041130000000011) و شماره دستنوشته در فيش پرداخت قيد گردد. در غير اينصورت هزينه واريز شده مورد تائيد قرار نخواهد گرفت و بدون عودت وجه قبلی نویسنده مجبور به پرداخت مجدد هزینه خواهد بود.

تبصره. ارسال اسکن فیش از طریق ایمیل یا دورنگار به دفتر مجله غیرقابل قبول می باشد

ـ هزینه بررسی دست نوشته: هر دستنوشته ارسال شده به دفتر مجله تنها در صورتی مورد بررسی قرار می گیرد که مبلغ 000/000/2 ریال هزینه بررسی و مبلغ پایه هزینه انتشار براساس بند سوم مصوبه 13/04/1397 هیأت امنای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان (مندرج در جدول1 ستون هزینه ها برای سال 1397) را در زمان ارسال دستنوشته پرداخت و اسكن فیش حاوی شماره شناسه مجله (1041130000000011) و شماره دستنوشته در فایل های ضمیمه در صفحه ارسال آپلود شده باشد.

تبصره 1. پرداخت این هزینه به معنی الزام مجله در پذیرش دستنوشته نخواهد بود.

تبصره2: این هزینه برای نویسندگان داخل و خارج از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یکسان خواهد بود.

تبصره 3. نویسنده مسئول مسئولیت صحت املایی و نگارشی و گرته برداری متن دستنوشته را برعهده دارد. دستنوشته ای که دارای اشکالات املایی و نگارشی و گرته برداری باشد برای داوران ارسال نخواهد شد و توسط کارشناس فنی رد خواهد شد.

تبصره 4. رعایت کلیه مفاد راهنمای نویسندگان وظیفه کلیه نویسندگان خواهد بود و در صورت عدم رعایت راهنمای نویسندگان یا عدم ضمیمه نمودن مدارک مورد درخواست براساس راهنمای نویسندگان، دستنوشته حداکثر ظرف یک هفته از زمان ارسال از دور خارج خواهد شد.

تبصره 5. در صورت رد سریع دستنوشته به هریک از دلایل مطرح شده در تبصره های 4 و 5، تیم نویسندگان می توانند تنها یکبار دیگر دستنوشته را با انجام کلیه اصلاحات لازم بدون پرداخت هزینه مجدد ارسال نمایند. در ارسال اصلاحیه لازم است نویسندگان فیش قبلی هزینه واریز شده را در ضمائم دستنوشته جدید آپلود نمایند. اگر این دستنوشته بازهم به دلیل عدم رعایت موارد فوق رد شود هزینه پرداخت شده عودت داده نخواهد شد. در صورتی که تیم نویسندگان همچنان مایل به بررسی دستنوشته خود در مجله باشند موظفند ضمن اطمینان از رعایت کلیه مفاد راهنمای نویسندگان، دستنوشته اصلاح و نهایی شده را پس از پرداخت مجدد هزینه همراه با فیش پرداختی جدید مجددا در سایت مجله ارسال نمایند.

ـ هزینه انتشار دست نوشته: هر دستنوشته ای که بعد از طی فرایند داوری همتایان در مجله پژوهش در علوم توانبخشی شایسته انتشار شناخته شود پس از کسر هزینه بررسی، اخذ شده در زمان ارسال دستنوشته، ممکن است ملزم به ارسال هزینه انتشار به دلیل وجود نمودارها، شکل ها یا کلمات اضافه بر میزان پایه باشد. براساس بند سوم مصوبه 13/04/1397، نشریات نمایه ISC ملزم به اخذ هزینه پایه انتشار در ابتدای فرآیند داوری می باشند. مطلوب است در زمان ارسال دستنوشته نویسندگان اصول زیر را در تنظیم متن در نظر داشته باشند تا از تحمیل هزینه اضافه به ایشان جلوگیری شود. این هزینه دقیقاً برای انجام فرآیند انتشار در اختیار شرکت پشتیبانی کننده انتشار مجله قرار داده خواهد شد.


 

جدول 1. نحوه محاسبه هزینه پایه و مازاد برای انواع مختلف دستنوشته در مجله پژوهش در علوم توانبخشی.

نوع دستنوشته

تعداد لغات مجاز

هزینه بررسی

هزینه پایه انتشار (ریال)

به ازای هر 500 کلمه/هر صفحه اضافی (ریال)

نامه به سردبیر

500

000/500

000/500/1

-

گزارش مورد

1000

000/500

000/500/1

000/000/1

کوتاه

1000

000/500

000/500/1

000/000/1

پژوهشی اصیل

3000

000/500

000/500/1

000/000/1

پژوهشی کیفی

3000

000/500

000/500/1

000/000/1

مروری

4000

000/500

000/500/1

000/000/1

* شامل کلیه اجزای مقاله و رفرنسها و شکلها، هر شکل برابر 500 کلمه محاسبه خواهد شد


تبصره 1. مبلغ ذکر شده در جدول مبلغ پایه قابل دریافت از هر نوع دستنوشته است. صورتی که تعداد کلمات در یک دست نوشته از سقف تعیین شده کمتر باشد هزینه پایه انتشار دستنوشته کاسته نخواهد شد.

تبصره 2. سقف کلمات پایه در جدول فوق شامل کلیه جدول ها و منابع خواهد بود. بنابراین جدول های دستنوشته باید به صورت تایپ شده باشند و به صورت تصویر ارسال نشوند. همچنین در این دستورالعمل هر نمودار یا شکل معادل 500 کلمه در نظر گرفته می شود. به عبارتی اگر در یک دستنوشته اصیل یک شکل یا یک نمودار موجود باشد تعداد کل کلمات باید 2700 کلمه باشد تا هزینه انتشار آن دستنوشته 000/000/2 ریال محاسبه گردد.

تبصره 3. هزینه انتشار براساس میزان کلمات و نمودارها و شکل های موجود در متن دستنوشته در صورتی که دستنوشته بعد از طی فرایند داوری همتایان در مجله پژوهش در علوم توانبخشی شایسته انتشار شناخته شود از نویسنده مسئول دریافت می شود. در این شرایط دفتر مجله با نویسنده مسئول مکاتبه خواهد نمود و مراتب را به ایشان اطلاع خواهد داد نویسنده مسئول موظف است حداکثر ظرف مدت 2 روز از تماس دفتر مجله نسبت به واریز آن اقدام نماید. اسكن فیش حاوی شماره شناسه مجله (1041130000000011) و شماره دستنوشته باید حداکثر ظرف 2 روز از زمان تماس دفتر مجله با نویسنده مسئول در فایل های ضمیمه در صفحه ارسال آپلود شود.

تبصره 4. ارسال اسکن فیش از طریق ایمیل یا دورنگار به دفتر مجله غیرقابل قبول می باشد

تبصره 5. بدون وجود این فیش دستنوشته برای فرآیند انتشار ارسال نخواهد شد و نامه پذیرش به نویسندگان ارسال نخواهد گردید.

تبصره 6. فیش باید در باجه پرداخت شود و توسط متصدی مربوطه مهر گردد. فیش های مربوط به پرداخت اینترنتی قابل قبول نمی باشند

تبصره 7. دستنوشته های مربوط به اعضای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و سایر دانشگاه ها از لحاظ میزان هزینه تفاوتی با یکدیگر نخواهند داشت. 

تبصره 8. به ازای هر یک صفحه اضافه که در واقع برابر با 500 کلمه اضافه می باشد، مبلغ 000/000/1 ریال به هزینه فوق افزوده خواهد شد. هر نمودار یا شکل معادل 500 کلمه محسوب خواهد شد.

ـ هزینه انتشار سریع دست نوشته: بررسی سریع دستنوشته ها با اخذ 2 برابر هزینه های فوق (هزینه انتشار براساس تعداد کلمات به شرح موارد فوق) تنها در صورت درخواست کتبی نویسندگان امکان پذیر خواهد بود.

تبصره 1. عدم وجود درخواست کتبی و تعهدنامه پرداخت مابه تفاوت هزینه انتشار سریع حاوی اصل امضای نویسنده مسئول باعث ارسال دستنوشته جهت داوری معمول خواهد شد

تبصره 2. در انتشار سریع نویسندگان همچنان ملزم به پرداخت هزینه بررسی و انتشار پایه معادل 000/000/2 ریال خواهند بود.

تبصره 3. کلیه هزینه های در فرآیند داوری سریع برای دستنوشته های نویسندگان دانشگاه علوم پزشکی و سایر نویسندگان یکسان است

تبصره 4. نویسندگان باید پس از تنظیم نهایی دست نوشته براساس راهنمای نویسندگان، هزینه بررسی و انتشار پایه (000/000/2 ریال) را پرداخت و در زمان ارسال دستنوشته، اسكن فیش حاوی شماره شناسه مجله (1041130000000011) و شماره دستنوشته را در فایل های ضمیمه در صفحه ارسال آپلود نمایند. همچنین لازم است تعهدنامه پرداخت هزینه انتشار توسط نویسنده مسئول امضا و در صفحه دستنوشته به صورت فایل ضمیمه ارسال شود. در غیر اینصورت فیش ارسالی تأیید نشده و بدون عودت وجه قبلی نویسنده مجبور به پرداخت مجدد هزینه خواهد بود.

تبصره 5. بررسی دستنوشته ای که با هدف انتشار سریع به دفتر مجله ارسال شده است الزاما به معنی پذیرش قطعی دستنوشته نمی باشد.

تبصره 6. نتیجه بررسی حداکثر ظرف 1 ماه از تاریخ تکمیل مدارک لازم جهت بررسی دستنوشته برای داوران اعلام می گردد.

تبصره 7. با اذعان به خطاهای انسانی، در صورت عدم رعایت زمان داوری سریع در مجله به علت تأخیر داوران، دستنوشته علی رغم درخواست بررسی سریع در زمان ارسال به دفتر مجله، با هزینه عادی منتشر خواهد شد.   

تبصره 8. مابقی هزینه انتشار سریع تنها در صورت پذیرش دستنوشته و قبل از ارسال نامه رسمی پذیرش در مجله پژوهش در علوم توانبخشی از نویسنده مسئول دریافت می شود. در این شرایط دفتر مجله با نویسنده مسئول مکاتبه خواهد نمود و مراتب را به ایشان اطلاع خواهد داد نویسنده مسئول موظف است حداکثر ظرف مدت یک روز از تماس دفتر مجله نسبت به واریز آن اقدام نماید. اسكن فیش حاوی شماره شناسه مجله (1041130000000011) و شماره دستنوشته باید حداکثر ظرف یک روز از زمان تماس دفتر مجله با نویسنده مسئول در صفحه دستنوشته به صورت فایل ضمیمه Supplementary آپلود و ارسال آن از طريق پست الكترونيكي يا دورنگار به دفتر مجله اعلام گردد. در غیراینصورت فیش ارسالی تأیید نشده و بدون عودت وجه قبلی نویسنده مجبور به پرداخت مجدد هزینه خواهد بود. بدون وجود این فیش نامه پذیرش صادر نخواهد گردید.

تبصره 9. فیش باید در باجه پرداخت شود و توسط متصدی مربوطه مهر گردد. فیش های مربوط به پرداخت اینترنتی قابل قبول نمی باشند

تبصره 10. امکان عودت هزینه انتشار سریع وجود ندارد.

نوع دستنوشته:

پژوهش اصيل (Original Article): حاصل يافته هاي پژوهشي نويسنده يا نويسندگان است. لازم است این دستنوشته ها حداقل در 3000 کلمه با حداکثر 4 جدول یا نمودار و حداکثر 20 منبع تنظیم شوند که این منابع باید عمدتاً در طی 10 سال اخیر منتشر شده باشند. این دستنوشته باید شامل مقدمه، روشها، نتایج، بحث و نتیجه گیری باشد. اگر این دستنوشته از نوع مطالعات کیفی باشد این مقالات باید شامل مقدمه، روش ها، نتايج و بحث باشند.

مقالات مروري(Review Articles): شامل بررسي يك موضوع جديد علمي است. مجله، مقالات مروري را كه از جامعيت بالايي برخوردار باشد، مي پذيرد. اين مقالات شامل مرور سنتی (Narrative)، نقد و تحليل منابع در مورد موضوعي خاص (مرور نظام مند) يا نظريه ها و گرايش هاي جديد مرتبط با توانبخشی است. این مقالات باید در حداکثر 4000 كلمه و با منابع كافي مرتبط با موضوع که اغلب آنها مقالات اصیل چاپ شده در 10 سال اخير مي باشد تنظیم گردند. در مطالعات مرور سنتی حداقل 30 منبع مرتبط لازم است. باید حداکثر 10 درصد از منابع مورد استفاده و حداقل سه مورد از منابع اصیل آن (مقالات اصیل یا مرور نظام مند) متعلق به تیم نویسندگان مقاله باشد. در غیر اینصورت مقاله قابل بررسی در مجله پژوهش در علوم توانبخشی نمی باشد. مقالات مروری باید با ساختار مشابه مقالات اصیل در چکیده و متن اصلی تنظیم شوند. سقف کلمات مطالعات مرور سیستماتیک و مرور سنتی یکسان است.

موارد جالب بيماري (Single Case Study): در صورتيكه مورد معرفي شده داراي ويژگيهاي خاصي باشد. در این صورت متن باید در قالب حداکثر 1000 کلمه شامل حداکثر پنج جدول يا نمودار و حداقل 10 و حداكثر 15 منبع تنظیم گردد این دستنوشته باید شامل مقدمه، گزارش مورد و بحث باشد.

مقالات كوتاه (Short Articles): به منظور تسريع در انتشار يافته هاي علمي، مجله پژوهش در علوم توانبخشي مقالات كوتاه را در صورتيكه اين مقالات بيش از 4 صفحه نبوده و شامل حداکثر دو جدول يا نمودار و دارای حداقل 10 و حداكثر 15 منبع باشد (در کل 1000 کلمه)، چاپ مي نمايد. اين مقالات بايد شامل چهار بخش مقدمه، روش ها، نتايج و بحث كوتاه باشد.

نامه به سردبیر (Letter to editor): گزارش های مهم در زمینه آخرین دست آوردهای علمی مرتبط با علوم توانبخشی و کنار گذاشته شدن یا بکارگیری پروتکل های جدید می تواند در قالب نامه به سردبیر در مجله منتظر گردد. در این صورت متن باید در قالب حداکثر 400 کلمه شامل حداکثر یک جدول يا نمودار و حداقل 3 و حداكثر 5  منبع تنظیم گردد.

نقد مقالات علـمي (Critical Appraisal): نقد مقالات علمی چاپ شـده در سايـر مجـلات و همچنين نقد مقالات چاپ شده در شماره هـاي قبلي مجله پژوهش در علوم توانبخشي (با رعایت اصول مربوط به نامه‌اي به سر دبير: Letter to Editor) قابليت چاپ در مجله را دارد.

مکاتبات علمی (Scientific Correspondence وScientific Debate): در موارديكه نويسنده با افراد صاحب نظر در يك رشته مكاتبة علمي انجام داده باشد قابل چاپ است. در این گروه از مقالات، باید موارد مطرح شده مستند به منابع معتبر باشد. مجله در انتخاب و چاپ اين مقالات آزاد است. همچنين اين نامه ها مي تواند در مورد ابتكارهاي مفيد در زمینه علوم توانبخشی، تجربه هاي ارزنده يا اخبار توانبخشی در ايران يا جهان نوشته شود. این متون توانبخشي با رعایت اصول مربوط به نامه‌اي به سر دبير Letter to Editor قابلیت بررسی و چاپ دارند.

خلاصه مقالات کنفرانس ها (Conference Proceeding): برای کنفرانس ها، سمینارها و کنگره های ملی و بین المللی مرتبط با توانبخشی

گـزارش سميـنار ها، كنگـره ها و كنفرانـس هـاي ملی و بین المللی مرتبـط با علوم توانبخشي (Conference Proceeding): تا حداكثر تا 2 ماه پس از برگزاري همايش تا 400 كلمه پذيـرفته مي شود.

مرور كتاب (Book Review): در زمينه های مرتبط با توانبخشی به زبان فارسي يا انگليسي تا 400 كلمه پذيـرفته مي شود.


 

جدول 2. سقف مجله پژوهش در علوم توانبخشی کلمات، جدول ها و نمودارها و شکلها و منابع برای انواع مختلف دستنوشته

نوع مقاله

سقف واژگان*(شامل کلیه اجزای مقاله و رفرنسها و شکلها)

سقف مجموع جداول وتصاویر (هر شکل برابر 500 کلمه محاسبه خواهد شد)

کف ـ سقف منابع ومآخذ

نامه به سردبیر

500

1

3ـ 5

گزارش مورد

1000

5

10ـ15

مقاله کوتاه

1000

2

10ـ15

مقاله اصلی

3000

4

20ـدلخواه

تحقیقات کیفی

3000

4

20ـ دلخواه

مقاله مروری

4000

بدون محدودیت

30ـ دلخواه

* با رعایت این سقف در صورت عدم وجود جدول و نمودار، دستنوشته مشمول هزینه انتشار پایه طبق جدول 1 می شود. با اضافه شدن تعداد کلمات یا نمودارها هزینه مازاد محاسبه خواهد شد.


ارسال دست نوشته

ارسال دستنوشته تنها در صفحه الکترونیکی دوماهنامه به آدرس www.jrrs.ir قابل قبول است. مقالات ارسال شده از طریق پست یا ایمیل قابل بررسی نخواهند بود. ارسال موفق دستنوشته به دفتر مجله پژوهش در علوم توانبخشی مستلزم ارسال کلیه مدارک ذیل می باشد

الف» مدارک عمومی

 1. تکمیل و ارسال نامه درخواست داوری مقاله حاوی نام، مدرک تحصیلی، رتبه دانشگاهی، وابستگی سازمانی و اطلاعات تماس (آدرس پستی، ایمیل، تلفن، فاکس و همراه) و اصل امضای کلیه نویسندگان به ترتیبی که باید در مقاله نهایی نمایش داده شود
 2. تکمیل و ارسال فرم تعهدنامه رعایت اخلاق در انتشار مقالات علمی حاوی اصل امضای نویسنده مسئول و مجوز انتشار متن کامل دستنوشته به زبان انگلیسی
 3. تهیه و ارسال صفحه عنوان دستنوشته براساس صفحه عنوان نمونه
 4. تهیه متن اصلی دست نوشته بدون نام و مشخصات نویسندگان و هرگونه اطلاعاتی که باعث اطلاع داوران از تیم نویسندگان شود و ارسال آن مطابق با آخرین نسخه راهنمای نویسندگان در سایت
 5. اضافه کردن نام، مدرک تحصیلی، رتبه دانشگاهی، وابستگی سازمانی و اطلاعات تماس (آدرس پستی، ایمیل، تلفن، فاکس و همراه)  کلیه نویسندگان در سایت به ترتیبی که باید در مقاله نهایی نمایش داده شود
 6. تکمیل و ارسال فرم تعهد پرداخت هزینه انتشار
 7. واریز هزینه بررسی دستنوشته و ارسال اسکن فیش آن با وجود شناسه پرداخت مخصوص مجله پژوهش در علوم توانبخشی (0011 0000 1300 1041)، کد دستنوشته در متن فیش و مهر بانک محل پرداخت
 8. درخواست داوری سریع دست نوشته با علامت زدن این درخواست در حین ارسال دستنوشته
 9. تکمیل و ارسال فرم تعهد پرداخت مابه تفاوت هزینه انتشار سریع دستنوشته

ب» مدارک داوری عادی

ج» مدارک داوری سریع

واریز هزینه بررسی دستنوشته و ارسال اسکن فیش آن با وجود شناسه پرداخت مخصوص مجله پژوهش در علوم توانبخشی (0011 0000 1300 1041)، کد دستنوشته در متن فیش و مهر بانک محل پرداخت.

دستنوشته ارسالی که دارای کلیه مدارک فوق باشد در بخش Unassigned مجله وارد خواهد شد و در صورتی که موارد زیر را رعایت کرده باشد به داوران ارسال خواهد شد:

 1. کلیه مدارک عمومی به صورت صحیح تکمیل و ارسال شود.
 2. مدارک مربوط به هزینه بررسی و انتشار نشان دهنده پرداخت صحیح باشد. بسته به درخواست نویسنده مسئول، دستنوشته فقط مشمول بررسی عادی یا سریع می شود بنابراین فقط ارسال مدارک هزینه های یک نوع انتشار عادی یا سریع لازم است
 3. دستنوشته از لحاظ اخلاقی براساس عدم انتشار و بررسی همزمان در سایر مجلات داخل و خارج، عدم کپی بودن تمام یا بخشی از متن، داشتن مجوزهای اخلاقی، کدهای ثبت و...، صحت نتایج و غیره قابل قبول است.
 4. دستنوشته مطابق با راهنمای نویسندگان مجله تنظیم شود.

اگر دستنوشته ویژگی های فوق را نداشته باشد ظرف 10 روز رد خواهد شد. در این صورت هزینه های پرداخت شده قابل عودت نخواهد بود. لطفاً به هزینه های انتشار در مجله پژوهش در علوم توانبخشی دقت نمایید. ارسال دستنوشته به این مجله مانند هر مجله دیگری به منزله مطالعه کامل راهنمای نویسندگان مجله و توافق نویسندگان جهت داوری و انتشار نتایج مطالعه خود در این مجله می باشد انصراف نویسندگان پس از دربافت نظرات داوران به دلیل اتلاف وقت کادر مجله باعث انتقال نام تیم نویسندگان به گروه نویسندگان کم اولویت مجله خواهد بود.

نامه درخواست بررسی دستنوشته:

نویسنده مسئول باید نامه ای جهت درخواست بررسی دستنوشته تنظیم نماید که شامل اطلاعات تماس کلیه نویسندگان (شامل نام و نام خانوادگي، مشخصات دقيق علمي، سمت دانشگاهی، آدرس پستی كامل، شماره تلفن محل کار، فاكس و Email کاری) به فارسی به همان ترتیبی که نام نویسندگان در دستنوشته آورده شده است باشد. نویسنده مسئول باید در این نامه به طور خلاصه نوآوری و اصالت محتوی دستنوشته را توضیح دهد و بیان کند دستنوشته مورد نظر به چه دلیل می تواند مطبوع خوانندگان مجله قرار گیرد. هریک از نویسندگان باید در ستون امضا، جلوی مشخصات خود را امضا نماید. فرم آماده نامه مذکور در زمان ارسال دستنوشته به صورت یک لینک نمایش داده شده است و شما می توانید آن را دانلود و تکمیل نمایید. همچنین این فرم در وبسایت مجله قابل دانلود است

فرم تعهدنامه رعایت اخلاق در انتشار مقالات علمی

نویسنده مسئول همچنین باید فرم تعهدنامه رعایت اخلاق در انتشار مقالات علمی را دانلود نموده و پس از تکمیل و امضا همراه با دستنوشته ارسال نماید. در این فرم نویسنده مسئول می پذیرد کلیه نویسندگان متن دستنوشته را قبل از ارسال مشاهده و تأیید نموده اند و مسئولیت صحت طراحی و انجام مطالعه را بر عهده می گیرند. نویسنده مسئول در قالب این فرم اعلام می دارد که کلیه نویسندگان دستنوشته به داده های آن دسترسی داشته اند و با ارسال دستنوشته برای مجله پژوهش در علوم توانبخشی موافق بوده اند. همچنین این دستنوشته یا اطلاعات اساسی آن پیش از آن در هیچ مجله/همایش علمی دیگری چاپ /ارائه نشده است و تحت داوری برای هیچ مجله یا همایش علمی قرار نداد. این فرم در زمان ارسال دستنوشته به صورت یک لینک نمایش داده شده است و شما می توانید آن را دانلود و تکمیل نمایید. همچنین این فرم در وبسایت مجله قابل دانلود است

صفحه بندی و اصول تنظیم دستنوشته

 • دستنوشته ها بايد روی كاغذ A4 به فاصله 5/3 سانتي‌متر از بالا و پائین و 2 سانتی متر از طرفین كاغذ تنظیم شوند. Character Scale روی 100 درصد وCharacter Space نرمال باشد. فاصله سطر Single، قلم 12 بی‌میترا (قلم 10 فونتTimes New Roman برای اصطلاحات انگلیسی)، به صورت يك ستونه با استفـاده از نرم‌افزارOffice 2007 (فایل مربوطه با پسوند .dox ذخیره و ارسال شود؛ پسوند های .doc و .rtf قابل قبول نمی باشد) تنظیم شوند. در ابتدای پاراگراف ها جلو رفتگی قرار داده نشود. هر صفحه باید در وسط پایین صفحه شماره‌گذاری فارسی شود.
 • ·       شماره سطر به صورت پيوسته از ابتدا (عنوان) تا انتها سمت راست صفحه نمايش داده شود
 • از ترجمه لفظ به لفظ اصطلاحات خودداری نمایید. اصطلاحات کاملاً رایج را به صورت فارسی بنویسید مثلاً تیبیا، فرکانس و... اصطلاحاتی که معادل فارسی خوبی برایشان ندارید به همان شکل انگلیسی در متن قرار دهید.
 • اگر می خواهید اصطلاحی را به صورت مخفف استفاده نمایید باید در اولین بار استفاده از آن، اصطلاح کامل را آورده و مخفف آن را در پرانتز بیاورید.
 • در این مجله زیر نویس استفاده نمی شود.
 • ضروری است صفحه عنوان در قالب یک فایل مطابق نمونه موجود در سایت ارسال شود تا از بروز هرنوع تعارض منافع برای داوران جلوگیری شود. در متن دستنوشته نباید هیچ نوع اطلاعاتی در مورد تیم نویسندگان وجود داته باشد.
 • تذکر بسیار مهم: بسیاری از نویسندگان محترم پس از انجام اصلاحات مورد درخواست داور، صفحه عنوان دستنوشته را دوباره در ابتدای دستنوشته قرار می دهند بنابراین لازم است نویسنده مسئول قبل از ارسال اصلاحات از عدم وجود این صفحه در نسخه ارسالی اطمینان حاصل نماید. در صورتیکه طی در مراحل داوری, نویسنده مسئول یا هریک از اعضای تیم نویسندگان اطلاعاتی از گروه نویسندگان در متن اصلاح شده دستنوشته یا نامه "انجام اصلاحات" به سردبیر مجله ارسال نماید یا سعی نماید خارج از ضوابط مجله و رأسا با داور(ان) دستنوشته ارتباط برقرار نماید، دستنوشته صرف نظر از اینکه در چه مرحله ای از داوری قرار دارد به دلیل تخلف اخلاقی نویسندگان رد می گردد.
 • ·       ضروری استکد ثبت، کد اخلاق، کد انتشار روش اجرا (در مورد مطالعات مداخله ای کد IRCT رجستری های مشابه دیگر و در مورد مطالعات مرور نظام مند کد Prospero) در محل مناسب در صفحه عنوان ذکر شود. عدم ذکر هریک از این کدها منجر به رد دستنوشته در مرحله بررسی فنی خواهد شد.

صفحه عنوان

صلاحیت نویسندگی

همچنان که در دستورالعمل یکسان سازی دستنوشته های ارسالی به مجلات آمده است کسانی می توانند به عنوان نویسنده دستنوشته اعلام شوند که در تمام موارد این چهار بخش همکاری داشته اند

 • طراحی مطالعه تحلیل و تفسیر داده ها
 • تنظیم دستنوشته یا بازبینی دستنوشته نگارش شده با ارائه نظر تخصصی
 • تأیید محتوی نسخه نهایی دستنوشته برای ارسال
 • پاسخگو بودن به کلیه بخشها و جنبه های دستنوشته تا این اطمینان حاصل شود که مسائل مربوط به دقت و یکپارچگی هر بخش از کار انجام شده به خوبی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

افرادی که هریک از شرایط بالا را نداشته باشند نمی توانند در فهرست نویسندگان قرار داده شوند. در این موارد در صورت کسب اجازه می توان از ایشان در بخش تقدیر و تشکر با ذکر نام کامل و نقشی که داشته اند مورد تقدیر نمود.

با امضای جدول تعبیه شده در نامه درخواست بررسی دست نوشته, نویسندگان می پذیرند که دارای کلیه شرایط فوق برای در نظر گرفته شدن به عنوان نویسنده دستنوشته هستند. به علاوه لازم است نقش هریک از نویسندگان در صفحه عنوان در بخشی تحت عنوان "نقش نویسندگان" به دقت ذکر شود.

نقش نویسندگان به موارد فوق محدود نمی باشد و می توان این بخش را به صورت فهرست وار تعبیه کرد. یک نویسنده علاوه بر الزام نقش داشتن در هر سه مورد فوق می تواند در هریک از موارد زیر نیز نقش داشته باشد.

 • طراحی و ایده پردازی مطالعه
 • جذب منابع مالی برای انجام مطالعه
 • خدمات پشتیبانی و اجرایی و علمی مطالعه
 • فراهم کردن تجهیزات و نمونه های مطالعه
 • جمع آوری داده ها
 • تحلیل و تفسیر نتایج
 • خدمات تخصصی آمار
 • ارزیابی تخصصی دستنوشته از نظر مفاهیم علمی
 • تأیید دستنوشته نهایی جهت ارسال به دفتر مجله
 • مسئولیت حفظ یکپارچگی فرآیند انجام مطالعه از آغاز تا انتشار و پاسخ گویی به نظرات داوران

به خاطر داشته باشید تا زمانی که نامه درخواست

 

چک لیست تهیه ساب میشن

به عنوان قسمتی از روند ساب میشن ، لازم است که نویسندگان از مهیا بودن اقلام مختلف برای ساب میشن اطمینان حاصل کنند. برای این کار لازم است که اقلام موجود در چک لیست زیر را چک نموده و در صورت مهیا بودن جلوی آن چک بزنند.

 1. مقاله دارای نامه معرفی مقاله به سردبیر است که به امضای کلیه نویسندگان رسیده است
 2. عنوان مقاله
 

متن کپی رایت

این مجله تحت قوانین اجازه‌نامهٔ مشترکات خلاقانه برای مقاصد غیرتجاری نسخه 4 منتشر می‌شود.

 

متن محرمانگی

نامها، آدرسها و سایر اطلاعات وارد شده در این سایت تنها برای مجله استفاده خواهد شد و برای اهداف یا اشخاص دیگر مورد استفاده قرار نخواهد گرفت